Jabuke za regeneraciju

ŠERUJ / ?

Oboljela jetra uspješno se regeneriše pravilnom ishranom! Kojim namirnicama se utiče na ozdravljenje ovоg najsloženijeg organa u čovjekovom organizmu, a koje i bukvalno moraju da se zaborave?
 

Sagovornica “Bilja i zdravlja” dr. sci med Danijela Ristić Medić, specijalista interne medicine iz Centra izuzetnih vrijednosti za istraživanje ishrane i metabolizma pri Institutu za Medicinska istraživanja, Univerziteta u Beogradu objašnjava da je dobro svakodnevno koristiti hladno cijeđeno maslinovo, susamovo i bundevino ulje bez zagrijavanja. Dakle, salate ili bareno povrće preliti sa nekoliko kapi.

 
Poželjne namirnice
 

– Pivski kvasac, pšenične klice, integralne žitarice koje sadrže vitamin B obnavljaju jetru. Povrće i voće može se jesti sirovo ili kuvano. Posebno se preporučujuju: mlada kopriva, maslačak, šargarepa, rotkvica, rotkva, celer, svijež kupus (salata i sok) praziluk, luk, bijeli luk, artičoka, špargla, masline.
Ukoliko je neko sklon nadimanju izbjegavati grašak, kelj, zelje i papriku. Kupus, karfiol i keleraba pomažu jetri da se oslobodi toksina. Maslačak pripremljen na pari kuvanjem listova i cvetova kao i u kombinaciji sa spanaćem pospješuje rad jetre. Od voća su posebno korisne jabuke, grejpfrut (ko ne koristi lijekove za holesterol), grožđe, jagode, maline, borovnice. Pomorandža ubrzava razgradnju masti kod masne jetre, a može da se kombinuje u salati sa celerom, kao i jabukama – precizira dr Ristić Medić.
 

Začini
 

Od začina preporučljivi su peršun, limun, kopar, bosiljak i lovorov list, a strogo su zabranjeni biber, majonez, senf i ljuta paprika. Hrana treba da je mlaka. Jesti češće i manje obroke.
Izbjegavati zapržena i jela sa roštilja, prženje i prelivanje grijanom masnoćom. Alkohol je strogo zabranjen, kao i gazirani napici, jer sadrže fosfornu, limunsku i karbonatnu kiselinu koje dovode do degenerativnih promjena na jetri. Pijte što češće čaj od žalfije, nane, kičice i ruzmarina, kao i sokove od limuna, pomorandže i grejpfruta, kao i od šargarepe i cvekle jer pomažu pri regeneraciji.
Kod teških oblika akutnih oboljenja sa povraćanjima sprovodi se čajna dijeta (kamilica, matičnjak, šipak, komorač) i sokovi od svežeg voća, kompot od jabuke, supe od povrća sa ukuhanom sitnom testeninom ili pirinčem. Posle 3-5 dana mogu da se uvedu jogurt, posni mladi sir, griz ili sutlijaš od obranog mlijeka, ovsene pahuljice i posne supe.
 

Protiv ciroze
 

– Masna, kisela i ljuta jela, slana hrana i alkohol zabranjeni su oboljelima od ciroze Nadoknaditi proteine, gvožđe, vitamine, posebno B grupe. Preporučuje se kuhano meso, riječna riba, meko kuhana jaja, neslani hleb, sitna tijestenina, pirinač, ovsene pahuljice, šargarepa, pasirani grašak, boranija, karfiol, paradajz, sviježe voće i kompoti, med, maslinovo ulje, neslani maslac, a od začina: limun i muškatov orah.
Zabranjeno je soliti hranu, jesti slane i masne sireve, konzervirano meso i kobasice, šunku, sušeno meso, iznutrice, morsku ribu, spanać, kelerabu, celer, crveni kupus, kiseli kupus, ren, lubenicu, voćne konzerve, marmeladu, mast i margarin.
U stadijumu dekompenzirane ciroze ishrana se ograničava na pirinač, krompir, hljeb, povrće, voće i maslinovo ulje. Hrana mora da bude neslana. Oko 70 gr bijelančevina dnevno uzimati u obliku bijelanaca, neslanog mladog sira ili kuhanog mesa – savjetuje dr Danijela Ristić Medić.
 

Hronične bolesti
 

Preporučene namirnice za hronične bolesti jetre: bajat, prepečen bijeli ili polubijeli hljeb, kiselo mlijeko, jogurt, kefir, nemasne supe, posni sirevi, teleće, jagnjeće i živinsko meso, (kuhano ili pečeno), kuhana ili pečena nemasna morska i riječna riba, rovito jaje, jaje na oko, sveže povrće i voće, krompir pire, kolači od mlijeka, puding, blagi čajevi, sokovi cijeđeni iz voća.
Nije dozvoljen svježi bijeli hljeb, ražani i kukuruzni hljeb, feta sirevi i kačkavalji, masna govedina i svinjetina, meso od guske i patke, divljač, dimljeno meso, kobasice, salame i mesne konzerve, pržena masna riba i riblje konzerve, goveđe i svinjske iznutrice, tvrdo kuvano jaje, kiseli kupus, kelj, krastavac, sirova paprika, pečurke, prženi krompir, sve zagrevane masti, torte, pržena testa, jaki čajevi, alkoholna i gazirana pića.
 

Masna jetra
 

Pošto je učestalost takozvane masne jetre u porastu, veoma je važna prevencija. Osim smanjenja kalorija, trebalo bi da se izbjegavaju bijeli hljeb i tijestenina, krompir, kukuruz, bijeli pirinač i koncentrovani šećer u napicima, pekarski proizvodi i brza hrana. Prženi krompir, uštipci i čips sadrže trans-masne kiseline i užegle masti, toksične za jetru. Minerale i vitamine najbolje je uzimati iz prirodnih namirnica.

 

Izvor: biljeizdravlje.rs

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *