Punomasno mlijeko je, ipak, zdravo?!
Nova naučna saznanja pokazuju da konzumiranje mliječnih masti ne utiče na povećanje nivoa “lošeg” holesterola.
Tvrdnje da je mlijeko koje sadrži manje masnoća bolje od punomasnog, pale su u vodu. Prema najnovijim naučnim saznanjima izbjegavanje masnoća u mlijeku nije značajno popravilo stanje zdravlja stanovništva. Čak je dokazano da su oni koji su ostali dosljedni prirodnom, neodmašćenom mlijeku imali manji rizik od nastanka srčanih oboljenja.
– Naučili smo tokom posljednje decenije da određene vrste hrane koje su bogate mastima mogu da budu veoma korisne – rekla je docent dr Marša Oto, epidemiolog Univerziteta u Teksasu, vodeći autor velikih studija.
Naučnici sada pokušavaju da dokažu da li potrošnja tzv. zasićenih masti koje se nalaze u mesu i mliječnim proizvodima, zaista doprinosi nastanku bolesti srca?
Pročitajte i… 4 najbolje namirnice za ravan stomak
Pretpostavka da će izbjegavanje zasićenih masti, samo po sebi, dovesti do toga da ljudi postanu zdraviji, zapravo nikada nije u potpunosti dokazana, a poslije višedecenijskih istraživanja, stručnjaci su zaključili sljedeće: izbacivanjem zasićenih masti iz ishrane, i zamjenjivanjem ugljenim hidratima, kao što se često radi, vjerovatno se neće smanjiti rizik za nastanak srčanih bolesti. Ali, zamjenjivanje zasićenih masti nezasićenim, koje se nalaze u ribi, orasima, biljnim uljima, možda će dati željeni ishod.
Upravo to su i najnovije preporuke smernica o ishrani.
– Ako ćemo dati preporuke javnosti o tome šta da jedu, treba da budemo veoma sigurni da su ispravne i da se time neće izazvati šteta – naglasio je dr Darijus Mozafarijan, kardiolog, epidemiolog i dekan Fridmanove škole ishrane na Tafts univerzitetu. – Još nema čvrstih dokaza da smanjenje zasićenih masti treba da bude prioritet.
Zašto je još dobro mlijeko pročitajte na sledećim stranama…
Izvor: lepotaizdravlje.rs